Pianka montażowa to jeden z niezbędnych materiałów wykorzystywanych na placu budowy. Przy użyciu pianki poliuretanowej możemy uzupełnić wolne przestrzenie między drzwiami, oknami i nie tylko. Ponadto pianka PUR jest wykorzystywana obecnie w nieco innej formie do natryskowych izolacji w budynkach użytkowych. Metoda ta w ostatnich latach zyskała wielu zwolenników, co nie powinno dziwić. Szybkość wykonania izolacji pianą poliuretanową pozwala znacznie przyspieszyć inwestycje w termomodernizację budynku. W tym artykule sprawdzimy jednak standardowe wykorzystanie pistoletu do pianki montażowej.
Sposób korzystania z pianki montażowej
Pianka poliuretanowa znajduje się w specjalnym zbiorniku, który otwieramy. Zatyczkę unosimy do góry i wkręcamy w pistolet. Potwierdzenie właściwego umocowania jest słyszalny, specyficzny syk. Przed przystąpieniem do montażu należy dokładnie przeczytać dołączoną instrukcję obsługi. Na rynku znajdziemy popularne pianki wielopozycyjne, gdzie montaż wykonywany jest przy umieszczeniu puszki skierowanej w dół. Po wykonaniu właściwego montażu, przystępujemy do właściwej pracy. Przyciskamy stopniowo spust pistoletu i czekamy aż piana zacznie wypływać. Zbyt silny ucisk może sprawić, że zwiększy się ilość wydobywającej się piany. Działania rozpoczynamy od najgłębszego do najpłytszego punktu. Niekiedy dochodzi do zablokowania pianki poliuretanowej w pistolecie. Aby odblokować urządzenie należy odkręcić puszkę z pianą, robimy to bardzo powoli, ponieważ zdarzają się przypadki przebicia puszki i wyrzucenia pod ciśnienie materiału. Niektóre używane pistolety do nakładania pianki montażowej mogą generować inne problemy takie jak przeciekanie. Najczęściej zdarzenia wynikające z zabrudzenia lub uszkodzenia dyszy. Niekiedy też samo urządzenie nie działa poprawnie.
Kontroli problemu dokonujemy poprzez odkręcenie puszki oraz wyczyszczenie elementów w pistolecie. Oglądamy cały pistolet w celu znalezienia przyczyny problemu. Zwykle są to resztki pianki po wcześniej prowadzonych pracach. Jeżeli jednak nie znaleźliśmy żadnych zatkanych miejsc to problem tkwi po stronie technicznej, pistolet zwyczajnie się zepsuł. Najczęściej awariom podlegają przednie dysze. Jeśli chodzi o czyszczenie to tutaj także potrzebne jest zdjęcie puszki z pianką PUR. W sprzedaży znajdziemy specjalne czyściki, możemy także korzystać z tradycyjnych metod jak mycie rozpuszczalnikiem. Czyszczenie przy użyciu czyścika jest łatwiejsze, gdyż preparat występuje w formie puszki nakręcanej w pistolet jak ma to miejsce w przypadku pianki poliuretanowej. Preparat dostaje się głęboko do wszystkich zakamarków naszego sprzętu. Samo mycie przy pomocy rozpuszczalnika nie będzie już tak skuteczne. Czytasz to, ponieważ interesuje Cię ocieplenie domu.