Nadchodząca zima to dobry moment na wymianę opon na zimowe w Olsztynie. Tym razem nie poruszę jednak kwestii wymiany opon na zimowe, lecz jazdy latem na oponach z grubym bieżnikiem. Nie brakuje kierowców, którzy po sezonie zimowym zapominają lub zwyczajnie rezygnują z wymiany opon. 

Reakcja opon na wysokie temperatury

Jeżdżąc po Olsztynie możemy zauważyć wiele samochodów, które poruszają się z większą prędkością. Należy pamiętać, iż nie każda opona spełni swoje właściwości przy dużej prędkości oraz nagrzanej jezdni. Opony powinno się dobierać na podstawie warunków panujących na drodze, a te są zmienne w zależności od pory roku. Nasłonecznione miasto Olsztyn to także wyższa temperatura nawierzchni, a więc konieczność zastosowania innych opon w aucie. Jazda autem z oponami zimowymi w okresie letnim stwarza ryzyko poważnego wypadku. Co więcej, firmy ubezpieczeniowe mogą skierować odmowną decyzję o wypłacie odszkodowania dla kierowcy, który w momencie wypadku korzystał z samochodu wyposażonego w zimowe opony. Wynika to między innymi z charakterystyki opon zimowych, które zupełnie nie nadają się użytkowania latem. Olsztyn nie jest pod tym względem wyjątkiem, gdyż w całym kraju znajdziemy kierowców, którzy za nic mają parametry opon oraz szybkość jazdy. Rozgrzana opona zimowa podczas silnego nagrzewania może w skrajnych przypadkach pęknąć, co naraża osobę podróżującą do Olsztyna na poważny wypadek.

Ze względu na bezpieczeństwo kierowców oraz innych użytkowników dróg należy bezwzględnie wykluczyć korzystanie z zimowych opon w upalne dni. Suchy i gorący asfalt generuje szybsze zużycie bieżnika w oponach, a także wzrost zużycia paliwa. Wynika to ze zmiennego oporu toczenia się kół.

Co mówią badania?

Olsztyn to miasto, gdzie zwraca się uwagę na bezpieczeństwo. Z podobnego założenia wychodzą niemieccy badacze, którzy przeprowadzili pewien test. Okazało się, że auto pędzące z prędkością 100 km/h potrzebuje wymaga znacznie dłuższej drogi hamowania w przypadku opon zimowych i podróżowania autem latem. Droga ta w stosunku do zwykłych letnich opon wydłużyła się o 16 metrów. Widzimy więc wyraźnie, że ubezpieczyciele z miasta Olsztyn mogą zakwestionować zasadność przyznania odszkodowania w razie wypadku.