Nietypowo montowane panele słoneczne znajdują coraz szersze zastosowanie w nowoczesnym budownictwie. Ciekawym przykładem są moduły zaprezentowane w zeszłym roku przez firmę Hanergy. Są to cienkowarstwowe moduły o dużej powierzchni, dostosowane do potrzeb pokaźnych rozmiarów obiektów. Instalację fotowoltaiczną o nazwie „HanWall” w ramach pilotażowego projektu zamontowano na jednym z drapaczy chmur w Chinach. 

Projekt według zapisów zakładał montaż na powierzchni 1000 m2 paneli słonecznych na elewacji budynku zlokalizowanego w Pekinie. Według założeń miało to umożliwić generowanie prawie 326 kWh energii elektrycznej w ciągu doby. Jak zapewniał producent z Chin, taka instalacja PV w trakcie działania przez 25 lat miała generować spadek wydajności na niskim 15-procentowym poziomie. Ostatecznie wizualizacja projektu weszła w etap realnego montażu na ścianie budynku. W tym celu wytypowano biurowiec w Nanchang, gdzie stopień nasłonecznienia oscyluje na podobnym do północnej Europy poziomie. Chińskie moduły fotowoltaiczne zostały zamontowane na pionowej ścianie biurowca, pełna moc instalacji oscyluje w granicy 460 kW. Jest to jak na tą technologię zabudowy naprawdę imponujący wynik.

Produkcja energii z fotowoltaiki

Jeżeli chodzi o wydajność to według danych zaprezentowanych przez firmę Hanergy wyprodukowała 477,296 MW. Warto porównać ten wynik z innymi tradycyjnymi formami pozyskiwania energii pod kątem ochrony środowiska. Obliczenia chińskich ekspertów wskazują, że taki wynik produkcji energii przez fotowoltaikę odpowiada spaleniu w ciągu roku prawie 150 ton węgla. Taka ilość emituje do atmosfery ponad 388 ton dwutlenku węgla. Wciąż wielką niewiadomą jest cena całej instalacji, producent nie udostępnił takich danych. Można więc przewidywać, iż aktualnie systemy tego typu będą jedynie ciekawostką instalowaną sporadycznie przez największe koncerny na świecie. Jak uzyskać kredyt na fotowoltaikę?

Inne ciekawe technologie produkcji energii słonecznej

Chińska firma Hanergy rozwija także inny produkt w postaci dachówek produkujących energię elektryczną. Są to swojego rodzaju mini panele fotowoltaiczne do złudzenia przypominające prawdziwą dachówkę. Technologia nierzucająca się w oczy kosztuje jednak powyżej 200 dolarów za 1m2. Niemniej rozwiązanie jest bardzo interesujące. Instalacja PV o mocy 5 kW zajmuje powierzchni dachu w granicach 50 m2. Tego typu projekty były realizowane dotychczas w Szwecji i Holandii.